پایان نامه درمورد ، طلا، بین‌المللی، صندوق، گران‌بها، نقدینگی، پولی، بانک

پول اعتباری خود بیش از پیش استفاده کند؛ به طوری که در روند تحولات اقتصادی بعد از سال‌های 2010، خلق اعتبارات بانکی و به‌کارگیری سیاست‌های انبساطی پولی توسط سیاست‌گذاران پولی و مالی آمریکا، منجر به افزایش سطح قیمت‌ها و ایجاد نااطمینانی در اقتصاد جهانی شد و زمینه را برای فعالیت‌های سوداگری فراهم کرد.
این رشد شدید در قیمت هر انس طلا و در کنار آن، افزایش ناگهانی قیمت دلار در بازار داخلی، باعث افزایش شدید قیمت سکه در ایران نیز شد.
البته علت کاهش قیمت‌ فلزات گران‌بها در ایران، علاوه بر ریشه‌های خارجی، ریشه‌ی داخلی نیز دارد؛ زیرا بهبود شرایط اقتصادی و رونق بیشتر بازارهای تولیدی، جایگاه بازار فلزات قیمتی را کساد می‌کند و دارندگان این گونه فلزات گران‌بها، برای خارج کردن اموالشان از این بازار، به صورت گسترده به سمت فروش می‌روند.
بنابراین انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران و انتظارات مربوط به بهبود شرایط اقتصادی، در کنار کاهش قیمت جهانی طلا، در کاهش قیمت فلزات گران‌بها بی‌تأثیر نبوده و حتی باعث افزایش ارزش پول ملی نیز شده است.(1391طیب نیا).
3-2-19-بحران بدهی دولت آمریکا و کشورهای منطقه‌ی یورو و ژاپن  افزایش بدهی دولت آمریکا و گذشتن از مرز شانزده تریلیون دلار و نگرانی‌هایی که نسبت به کاهش ارزش دلار در دنیا به وجود آمد، در کنار بحران بدهی اروپا (به خصوص کشورهای منطقه‌ی یورو) که با گزارش‌های رتبه‌های اعتباری منفی در یونان و اسپانیا و افزایش نگرانی‌ها در مورد عمق مشکلات بدهی‌ها در منطقه‌ی یورو، باعث افزایش مداوم تقاضای فلزات گران‌بها و طلا گردید و باعث شد که بازار فلزات گران‌بها به مکانی امن برای دارایی‌های سرمایه‌گذاران تبدیل شود و قیمت جهانی فلزات گران‌بها افزایش یابد. افزایش نگرانی‌های بین‌المللی نسبت به بدهی‌های آمریکا، به عنوان کشوری که دارای بزرگ-ترین اقتصاد در دنیاست که تولید ناخالص داخلی نزدیک به پانزده تریلیون دلار دارد، باعث کاهش ارزش دلار و افزایش تقاضای جهانی نسبت به خرید طلا می‌شود
( Ahrans 2010).
3-2-20-ورود بانک مرکزی کشورها به بازار طلا  در دوره‌ای که نگرانی‌های بین‌المللی در مورد وضعیت بد اقتصادی در جهان، افزایش بدهی دولت‌ها و نااطمینانی حاصل‌شده از تورم، افزایش می‌یابد، بانک‌های مرکزی به خریداران طلا تبدیل شده‌اند. شورای جهانی طلا (WGC) در گزارش سال 2011 خود اعلام کرده است که بانک مرکزی کشورهای مختلف جهان در پنج‌ماهه‌ی نخست سال 2011، معادل 155 تن طلا، به ارزش 18/8 میلیارد دلار، خریداری کرده‌اند که این رقم از کل طلای خریداری‌شده در سال 2010 بیشتر بوده است.
مؤسسه‌ی اچ‌اس‌بی‌سی بر این باور است که ورود بانک‌های مرکزی جهان به بازار طلا، عامل مهمی در افزایش قیمت جهانی این فلز گران‌بها بوده است.
انتشار گزارش‌های فدرال‌رزرو در مورد بهبود شاخص‌های اقتصادی در آمریکا، عرضه‌ی اوراق مشارکت در بانک‌ها و مؤسسات مالی سرمایه‌گذاری در عرصه‌ی بین‌المللی و گزارش بهبود شرایط اشتغال در آمریکا و کاهش تقاضای واردات طلا به وسیله‌ی هند و چین، از جمله عوامل اصلی کاهش ارزش جهانی طلا به حساب می‌آید.(ایروانی 1391).
3-2- 21-کاهش نرخ بهره بانکی با کاهش نرخ بهره در کشورهای غربی و… افراد دیگر تمایلی به سپرده گذاری سرمایه‌‌‌های خود ندارند. بنابراین با کاهش تمایل به نگهداری دلار از آنجا که طلا از ویژگی ثبات ارزش حتی در شرایط جنگ، بحران و تنش‌های بین‌المللی برخوردار است، افراد تمایل به خرید آن پیدا می‌کنند که خود باعث افزایش قیمت طلا می‌گردد.
(Hilmi Kal ,Arslaner 2013)
3-2-22- صندوق بین‌المللی پول و فروش طلا تفاوت میان عرضه طلا از معدن و تقاضا در بازار را معمولا تقاضای سرمایه‌ گذاری یا شکاف طلایی می‌نامند. دولت امریکا در سال 1999 میلادی دولت‌های 26 کشور جهان (به غیر از چین، روسیه ) را متقاعد کرد که متعهد به فروش طلا از ناحیه ذخایر خود شوند تا این شکاف پر شود که فروش طلا از طریق صندوق بین‌المللی پول هماهنگ می‌شد و قیمت طلا را پایین نگه می‌داشت.تاثیرات قیمت طلا در صندق بین المللی پول اکنون سال هاست که معاملات این فلز زرین به بورس‌‌های بین المللی کشیده است و در این بورس ها روزانه دادو ستدهای متعددی روی آن انجام می شود. برای مثال می توان به بورس‌‌های نیویورک، زوریخ، لندن و…. اشاره کرد که لحظه به لحظه قیمت طلا پیگیری می شود و در نوبت‌‌های مختلف از جمله هنگام گشایش بورس و یا بسته شدن آن قیمت ها اعلام می شود تا متقاضیان،بورس بازان و علاقه مندان از بهای واقعی این فلز قیمتی آگاهی یابند. قراردادهای سلف خرید و فروش طلا از ابزارهای معاملاتی با ارزش هستند که تولید کنندگان تجاری و مصرف کنندگان طلا از آنها استفاده می کنند. مروری به گذشته نشان می دهد که اولین بار در سال 1945 میلادی (‌خاتمه جنگ جهانی دوم) خطوط اصلی نظام جدید پولی بین‌المللی در کنفرانسی به نام “برتن وودز “شکل گرفت که نقش اصلی را به طلا و دلار آمریکا داد و قیمت 35 دلار امریکا برای هر اونس طلا تثبیت شد. همچنین صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی به منظور نظارت بر نظام جدید پولی شکل گرفتند.
 در همین راستا قیمت طلا و کلیه ارزها ثابت شد. به طوری که هیچ کشوری مجاز نبود بدون مجوز صندوق بین‌المللی پول (آی ام اف ) ارزش پول ملی خود را نسبت به طلا به طور قابل توجهی تغییر دهد و صندوق یادشده این مجوز را فقط در شرایط اضطراری صادر می‌کرد.
قیمت طلا از سال 1945 تا 1970 میلادی یعنی به مدت ربع قرن در حد 35 دلار در هر اونس ثابت بود.
 اما در زمان ریاست جمهوری ریچارد نیکسون (1969-1974 ) دولت امریکا به طور یک جانبه و بدون رعایت اساسنامه صندوق بین‌المللی پول که آن کشور را ملزم می‌کرد تا رابطه ثابت بین قیمت طلا و دلار را حفظ و از آن حمایت کند، این رابطه ثابت را قطع کرد.
به عبارت دیگر نسبت ثابت 35 دلار در قبال هر اونس طلا را به سبب مشکلات اقتصادی داخلی از جمله کسری بودجه، کسری بالای تراز پرداخت ها و…، حفظ نکرد و ارزش طلا و دلار را به دست نوسان‌‌های بازار سپرد و این پایان نظام مندی بهای طلا و ارزش دلار بود.
 دلارها بی‌پشتوانه شدند، زیرا بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو )‌نمی‌توانست در برابر هر 35 دلاری که چاپ می‌کرد، یک اونس طلا برای پشتوانه نگهداری کند، در حالی که بر اساس مقررات نظام پولی “برتن وودز ” چنین الزامی را بر عهده داشت.
 از زمان فروپاشی نظام پولی قبلی تاکنون، چون دیگر ضوابطی برای رعایت انضباط مالی توسط کشورها از سوی صندوق بین‌المللی پول وجود ندارد،طلا به عنوان پشتوانه پولی ارزهای جهان دیگر جایگاهی ندارد، همچنین صندوق بین‌المللی پول دیگر کنترلی بر حجم نقدینگی جهان ندارد و آمریکا نیز به دلیل کسری تراز پرداخت ها هر ساله حدود هزار میلیارد دلار به حجم نقدینگی اش می افزاید و در نهایت بازارهای مالی، پولی، طلا و بازار کالاها بخصوص نفت در معرض بورس بازی‌ها و سفته بازی‌های بین‌المللی قرار گرفته و شاهد بحران‌های پی در پی در این بازارها هستیم.
 بدیهی است که در این سال ها نوسان‌‌های بسیاری را در بهای طلا در بازار جهانی شاهد هستیم. به طوری که در دهه 1990 که بانک‌های مرکزی تعدادی از کشورهای جهان به فروش ذخایر طلای خود دست زدند، سقوط قیمت طلا شدت گرفت. در سال 1999 توافقی بین چند کشور صورت گرفت که بر اساس آن، فروش ذخایر طلا تحت کنترل درآمد و به این ترتیب بهای طلا بار دیگر تثبیت شد.
 شاید بتوان گفت که کاهش شدید ارزش دلار و افزایش بهای طلا در بورس‌‌های بین المللی امروز نشان دهند وضعیت پیچیده اقتصادی در جهان است.(سرافراز وافسر 1386).
3-2-23-تغییر ارزش دلار نسبت به نرخ سایر ارزها(اندیس دلار) با کاهش ارزش دلار نسبت به سایر ارز ها تقاضا برای خرید طلا افزایش یافته و قیمت طلا افزایش می‌یابد.(Deepika et al 2012).
3-2-24-اعیاد و مناسبت ها کشورهای مسلمان،هندویا چین که بزرگترین مصرف کننده‌های طلا هستند.در اعیاد ومناسبت ها تقاضا برای خرید طلا افزایش پیدا کرده و قیمت آن افزایش پیدا می‌کند.
3-2-25- رشد نقدینگی نقدینگی یا به عبارت صحیح تر، حجم پول، مجموع پول و شبه‌پول است.
چون میزان کالا و خدمات در جامعه محدود است، پس باید میزان نقدینگی به اندازه‌ای باشد که با کالا و خدمات برابری کند. اگر میزان نقدینگی افزایش یابد، کالا و خدمات در جامعه کم شده و قیمت‌ها افزایش می‌یابد.کنترل نقدینگی از مهم‌ترین خواسته‌های کشورها است و سیاست‌های گوناگونی را بدین منظور تدوین می‌کنند. برای نمونه افزایش فناوری و تولید درون‌مرزی، که با گردآوری کالای کافی و بسنده، از تورم جلوگیری می‌کند.رابطه بین پایه پولی، پولقیمت: 10000 تومان

متن کامل در سایت homatez.com