پایان نامه رایگان با موضوع پایان نامه رایگان با موضوع تکدی و کلاشی در حقوق عرفی

دانلود پایان نامه

مفهوم تکدی و کلاشی در حقوق عرفی[1]

با توجه به ماده 712 ق. م. ا. شرایط تحقق جرم تکدی و کلاشی عبارتند از:

1-  داشتن قدرت جسمانی.

2-  شخص قصد انجام عمل تکدی و کلاشی را داشته باشد و به صورت اعتیاد و عادت درآمده باشد.

3-  از این راه امرار معاش نماید.

در توضیح بند 2 باید گفت: همین که شخص در عمل خود، عمد دارد؛ سوء نیت عام را از عنصر معنوی و روانی ایجاد کرده است. ولی در مورد سوء نیت خاص متکدی و کلاشی، ظاهرا قصد کمک گرفتن از دیگران و بخشش بلاعوض از طرف آنان را می توان مطرح نمود. هر چند بعید نیست که بگوئیم سوء نیت خاص در این جرایم امکان تحقق ندارد و از سوء نیت عام فهمیده می شود. ماده 712 ق. م. ا. مجازات افراد متکدی وکلاش را بسته به حالات مختلف تفکیک نموده است.

حالت اول: اگر شخص متکدی با وجود تمام شرایط، قدرت مالی نداشته باشد؛ تا زندگی خود را اداره نماید به مجازات حبس از یک ماه تا سه ماه محکوم می شود.

حالت دوم: اگر شخص مورد نظر دارای قدرت مالی برای اداره کردن زندگی داشته باشد و با این حال تکدی یا کلاشی نماید؛ علاوه بر مجازات حبس از یک ماه تا سه ماه، تمام اموالی را که از این راه به دست آورده است؛ ضبط می شود.

نکته ای که حائز اهمیت است؛ این است که مجازات حبس مقرر در ماده 712 ق. م. ا. طبق قانون وصول برخی از درآمدها دولت و مصرف آن در موارد معین مصوب 73 12 28 ماده 3 بند یک به جزای نقدی از هفتاد هزار و یک ریال تا یک میلیون ریال تبدیل شده است.

ماده 713 ق. م. ا. افرادی را شامل می شود که محجورین را، وسیله تکدی قرار می دهند یا اینکه به افراد دیگری دستور انجام این کار را، می دهند؛ مجازات این گونه افراد، حبس از سه ماه تا دو سال و استرداد کلیه اموالی که از این طریق به دست آمده است؛ باشد. نکته ای که اهمیت دارد؛ این است که مجازات حبس مقرر در ماده 713 ق. م. ا طبق قانون وصول برخی از.. . ماده 3 بند 2، امکان دارد بسته به نظر دادگاه به جزای نقدی از هفتاد هزار و یک ریال تا سه میلیون ریال تبدیل شود. طبق ماده 712 قانون مجازات اسلامی، مجازات جرم تکدی و ولگردی حبس از یک تا سه ماه می باشد. (م712ق.م.ا ) هر کس تکدی یا کلاشی را پیشه خود قرار داده باشد و از این راه امرار معاش کند یا ولگردی نماید؛ به حبس از یک تا سه ماه محکوم خواهد شد و چنانچه با وجود توان مالی، مرتکب عمل فوق شود؛ علاوه بر مجازات مذکور، کلیه اموالی که از طریق تکدی و کلاشی، به دست آورده؛ مصادره خواهد شد.

مبحث سوم: جرم تکدی گری

چرا متکدیان دوست ندارند از خیابان بروند؟ حضور زنان کولی و گدایان بر سر چهارراه و قرار گرفتن جلوی ماشین‌های ایستاده پشت چراغ قرمز، فروش گل، فال و تمیز کردن شیشه‌های ماشین توسط کودکان متکدی، ایستادن زنان کولی در کنار پمپ بنزین یا افراد بیماری که پاهایشان را دراز کرده و آستین را بالازده و دست قطع شده و زخم‌هایشان را به رخ می‌کشند تا دل هر رهگذری را ریش کند، از جمله صحنه‌هایی است که هرکدام ما در شهر و دیارمان به وضوح می‌بینیم؛
صحنه هایی که هر چند گاهی به همت شهرداری یا نیروی انتظامی برای مدتی از چهره شهر پاک میشوند اما به دلیل نداشتن برنامه مدون برای سازمان دهی آنها طولی نمی کشد که دوباره مثل سربازی اماره به خدمت بر سر چهار راه ها ظاهر می شوند .

با وجودي‌که ظاهراً چهره متکديان گذشته به دستفروشان امروز بدل شده، ولي با نگاهي به کالاهايي که براي فروش برمي‌گزينند و قيمت اين کالاها مي‌توان دريافت که آنها سهل‌ترين راه را براي بازگشت به همان شيوه زندگي سابق خود برگزيده‌اند، درحالي‌که اين اقدام در چشم برخي شهروندان مثبت‌تر از گدايي جلوه مي‌کند و آنان را براي تغيير اندکي که در روش کسب درآمد خود ايجاد کرده‌اند، مستحق حمايت مي‌بينند.

به طور کلی فقر، مهاجرت توأم با بيکاري، فرار از منزل، مشکلات جسمي و روحي، از کار افتادگي، اعتياد، پنهان‌سازي کارهاي خلاف و بالأخره کسب سود از آسان ترين راه، دلايلي است که براي تکدي‌گري عنوان مي‌شود؛ بررسي‌ها نشان مي‌دهد که بيشتر متکديان به دليل کسب سود آسان تکدي‌گري را رها نمي‌کنند، به اين ترتيب، آنها که تکدي‌گري ادامه مي‌دهند، متکديان حرفه‌اي و اغلب جزء باندهاي تکدي‌گري هستند؛از طرفی تکدی‌گری و دلایل روی آوردن به این موضوع بسیار متعدد است و شاید مهم ترین عامل این موضوع افزایش میزان آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد و طلاق باشد به طور مثال وقتی یک خانم از همسر خود جدا می‌شود برای تأمین معاش زندگی خود فریب یکی از باندها و گروه‌هایی که در زمینه تکدی گری فعالیت می کنند را می خورد و بر سر چهار راه گدایی می کند.

[1]  . تحلیل مواد 712 و 713 ق. م. ا

دانلود پایان نامه ارشد

 

متن کامل پایان نامه جرم تکدی گری در شهرستان مشهد و ارزیابی اقدامات سیستم قضایی در پیشگیری از آن

متن کامل در سایت homatez.com