پایان نامه درباره ، چینی، تعطیلات، ستاره، گردشگران، l، CITATION، 1065

استان(به همراه تایوان)، 5 بخش خود مختار، 4 شهرداری تحت نظر مستقیما دولت مرکزی و 2 منطقه ویژه اداری ( هنگ کنگ و ماکائو) که جمعا دارای 34 بخش اداری است. در اینجا به چهار نوع تقسیم بندی اداری شهرها خواهیم پرداخت.
شهرداری ها: پکن ، چونگ کینگ ، شانگهای ، تیانجین که تحت نظارت مستقیم دولت مرکزی می باشد.
مناطق خودمختار : شامل گوانشی ، ای منگو(مغولستان داخلی) ، نینگ شیا ، شیزانگ(تبت) ، شین ژیانگ مناطقی است که در آن اقلیت چینی هان در آن ها اکثریت دارد.
مناطق اداری ویژه: هنگ کنک و ماکائو. این مناطق مناطقی هستند که سیاست یک کشور با دو نظام در آن ها اجرا می شود.
استان ها: شامل آنهویی، فوجیان، گانسو، گوانگدونگ، گوئیژو، هاینان، هبی، هنان ، هیلونگجیانگ ، هوبئی ، هونان ، جیلین، جیانگ سو، جیانگشی، لیائونینگ، چینگهای، شاندونگ، شنخی ، شانخی، سیچوان، یوننان و ژیجانگ می باشد CITATION Chi06 l 1065 (China- The Asia and Pacific Intra-Regional Outband Series, 2006).
نقشه چین بزرگ
نقشه STYLEREF 1 s ‎2 SEQ نقشه * ARABIC s 1 1بخش بندی اداری چین بزرگ منبع: CITATION nat14 l 1036 (nationsonline, n.d.)
در این نقشه مجموعه شهرها با رنگ قرمز ، چهار استان خود مختار با قهوه ای تیره، مناطق ویژه اداری با رنگ زرد و استان ها با قهوه ای روشن مشخص شده است. پایخت ملی با ستاره قرمز و مراکز شهرداری ها با دایره قرمز مشخص شده است CITATION nat14 l 1036 (nationsonline, n.d.).
تعطیلات و زمان سفر گردشگران چینیاز آنجا که جامعه چین غالبا جامعه ای کشاورز محور است، با مقوله مزرعه داری عجین شده است. در جوامع روستایی چین، گذراندن تعطیلات خارج از روستا مرسوم نیست. اما تعداد آنهایی که درگیر کار کشاورزی نیستند و اقدام به گذراندن تعطیلات خارج از روستا می کنند همچنان رو به افزایش است. در سال 1992 تعطیلاتی یک هفته ای برای کارمندان دوات و کارکنان شرکت های بزرگ در نظر گرفته شده است. اما در این مدت در سال 1994 به 44 ساعت کاهش یافت. در سال 1995 مجددا تعطیلات بازنگری و به 40 ساعت کاهش یافت. کاهش تعطیلات منجر به کاهش سفرهای داخلی و سفرهای خارجی از جمله هنگ کنگ، ماکائو، جمهوری کره و تایلند شد. در سال 1999 تعطیلات جدیدی در دولت تصویب و جهت اجرا ابلاغ شد که به هفته طلایی چین موسوم گشت. در حال حاضر، دوره پیک سفرهای خارجی و همچنین سفرهای داخلی در همین سه هفته انجام می شود که شامل:
1- فستیوال بهاره سال نو قمری چینی: این تعطیلات از اول ماه نخست تقویم قمری شروع شده و به مدت 3 روز ادامه دارد. اما در عمل بسیاری از مردم چین، یک هفته کار خود را تعطیل می کنند.
2- هفته ماه می: که شامل گرامیداشت روز جهانی کار در روز اول ماه می و روز ملی جوان در روز 4 می می باشد.
3- تعطیلات ملی: که از روز یکم ماه اکتبر به عنوان روز ملی چین شروع می شود.. روز ملی چین اشاره به سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین دارد.
بسیاری از چینی ها مخصوصا خانواده ها، ترجیح می دهند در طول این تعطیلات سفر کنند. بنابراین تقاضا برای مسافرت در طول این سه هفته بسیار بالاست و در نتیجه برخی از گردشگران به دلیل شلوغی بیش از حد و رزرو شدن تمامی تورها نمیتوانند به مقاصدی که علاقه مندند، سفر کنند البته این محدودیت سفر فقط برای کارمندان دولت است و شامل بخش خصوصی و بازنشستگان نمی شود. البته سازمان ملی گردشگری چین به دنبال کوتاه کردن روزهای تعطیل ماه می و روز ملی چین است تا بتواند توزیع مناسب فصلی سفرهای داخلی و خارجی را داشته باشد و با توجه به افزایش سالیانه سفرها بتواند تسهیلات لازم را برای پاسخگویی به نیاز مسافران در طی سال فراهم کند. سازمان معتقد است که تنها تعطیلات سال نو قمری باید همچنان بدون تغییر باقی بماند. این سازمان پیشنهاد کرده است به جای کاهش روزهای تعطیل ماه می و روز ملی چین، ایام فستیوال های سنتی چینی مانند فستیوال نیمه پاییز و فستیوال فانوس، تعطیلات عمومی اعلام و جایگزین این ایام شوند CITATION رحی92 p 73 l 1065 (رحیم پور, 1392, ص. 73).
سال نو 1 ژانویه
جشنواره بهاره، سال نو چینی 18-20 فوریه
روز جهانی زن 8 مارس
هفته طلایی 1-4 می
روز ملی جوان 4 می
روز آزادی تبت 23 می
روز بین المللی جوانان 1 ژوئن
روز ارتش 1 آگوست
تعطبلات ملی 1-3 اکتبر
جدول STYLEREF 1 s ‎2- SEQ جدول * ARABIC s 1 3 تعطیلات سالانه چینهم اکنون در دولت طرح هایی برای افزایش تعطیلات کارگران در دست بررسی است. انتظار می رود که سالانه دو هفته به عنوان تعطیلات برای آن ها در نظر گرفته شود. کارگران با کمتر از 3 سال سابقه احتمالا تعداد تعداد کمتری تعطیلات خواهند داشت اما کارگران با سه تا پنج سال سابقه، 10 روز تعطیلی و کارگران با 5 تا 10 سال سابقه 14 روز تعطیلی دریافت خواهند کرد. کارگران چینی با بیش از 10 سال سایقه، به ازای هر یک سال سایقه کاری بیشتر، یک روز به تعطیلاتشان اضاقه می شود. سقف این میزان تا 30 سال سابقه و 20 روز تعطیلی قابل اجرا است.
این بدین معنی است که جدای از تعطیلات عمومی، شهروندان چینی، تعطیلات اضافه خواهند داشت که به آنها کمک می کند در طول سال فرصت های مختلفی برای سفر در اختیار داشته باشند. بدین وسیله گردشگران خارج از کشور فرصت مسافرت با طول اقامت بیشتر در اختیار دارند. امروزه “اقتصاد تعطیلات” براساس این حقیقت شکل گرفته است که اشتیاق مردم برای سفر در طول چند روز خلاصه می شود. در آینده، الگوی سفر به صورتی هماهنگ تر و متعادل تر در می آید که این، خبر خوبی برای کشورهای هدف است.
از نظر فصل گردشگران چینی به مقاصد گردشگری بایستی گفت که زمان سفر آنان متناسب با مقصدها متفاوت است. بر طبق آمار و اطلاعات ارائه شده ماه سپتامبر، پرطرفدارترین دوره سفر به اروپا در بین چینی ها است. در صورتی که ماه های جولای تا سپتامبر بهترین زمان سفر گردشگران چینی محسوب می شود CITATION رحی92 p 96 l 1065 (رحیم پور, 1392, ص. 96)هتل های مورد استفاده گردشگران چینیهتل های سه ستاره و چهار ستاره بیشترین محل اسکان مسافرین را تشکیل می دهند. در میان آژانس های مورد مصاحبه، به ندرت پیشنهاد هتل های پنج ستاره و یا منزل های تخت دار و همراه با صبحانه را به مشتریان خود داده اند CITATION رحی92 p 143 l 1065 (رحیم پور, 1392, ص. 143). آژانس ها اعلام کرده اند همه مسافرانشان هتل را برای اسکان انتخاب کرده اند و هیچ کدام علاقه مند به انتخاب مهمان پذیر نبوده اند. هتل های سه ستاره و چهار ستاره با صبحانه مهمترین انتخاب آن ها بوده است. از میان کل موارد بررسی شده، مجریان تورها گفته اند که 48 درصد از مسافران هتل های 3 ستاره و 52 درصد از آن ها هتل های چهار ستاره را انتخاب کرده اند. این درحالی است که هیچکدام از گردشگران هتل های دو و پنج ستاره را انتخاب نکرده اند CITATION رحی92 p 155 l 1065 (رحیم پور, 1392, ص. 155).
میانگین هزینه پرداختی 80 یورو(100 دلار) برای هر شب اقامت از سوی مسافران بوده است. البته این هزینه پرداخت شده به آژانس است و نه آنچه آژانس و یا مجری تور به هتل پرداخته است. از گردشگرانی که هنوز به اروپا سفر نکرده اند پرسیده شد که چه نوع مکانی را برای اسکان بر می گزینند، پاسخ های مختلفی ارائه دادند. در گوانجو، پاسخ دهندگان گفته اند آن ها هتلی را که صرفه اقتصادی داشته باشد انتخاب می کنند. در پکن پاسخ دهندگان گفته اند که آن ها ترجیح می دهند در هتلی چهار یا پنج ستاره اسکان گزینند. در شانگهای هتل های چهار ستاره یا پنج ستاره و مهمانپذیرهایی با امکانات خواب و صبحانه از گزینه های انتخابی آن ها بوده است، امنیت مهمترین عامل در انتخاب مکان اقامت بخصوص در شهرهای بزرگ جنوب اروپا برای چینی ها محسوب می شود CITATION رحی92 p 166 l 1065 (رحیم پور, 1392, ص. 166)لازم به ذکر است تا بحال مطالعه مشابهی برای ایران انجام نشده است.
نظر هتلداران اروپایی در خصوص گردشگران چینیتعداد مراجعه کنندگان چینی به هتل های اروپایی، هنوز به آن اندازه نرسیده است که تاثیر قابل ملاحظه ای در درآمد و ارائه منوهای اختصاصی داشته باشد.
کارگزاران عمده فروش بازار چین به دنبال نرخ اتاق پایین تر از حداقل ممکن در اروپا هستند. آنان به دنبال نرخ روزانه 20 یورو برای هر اتاق هستند که تنها می شود هتلی در حومه و خارج از مرکز شهر گرفت.
آنان در آخرین لحظات برای رزرو اتاق ها اقدام می کنند. زمان مناسب برای رزرو در یک هتل 2 هفته است.
معامله با چینی ها چالش بزرگی است، نرخ های آن ها پایین است و تعداد افراد تور اندک و امکان کاهش قیمت وجود ندارد.
به دلیل قیمت و ذائقه متفاوت آن ها شام را خارج از هتل ها و در رستوران های چینی صرف می کنند. بدینسان چینی ها حداقل میزان پول را در مقایسه با دیگر مسافران با خود به هتل می آورند.
به دلیل درآمد اندک هتل ها از گردشگران چینی، آنان علاقه ای به اصلاح خدماتشان مطابق با نیاز گردشگران چینی ندارند.
برخی از گردشگران چینی تقاضای داشتن یک چینی زبان در محل اقامتشان دارند ولی هتلداران می گویند به دلیل عدم

متن کامل در سایت homatez.com