پایان نامه درمورد ، طلا، بين‌المللي، صندوق، گران‌بها، نقدینگی، پولي، بانک

پول اعتباری خود بیش از پیش استفاده کند؛ به طوری که در روند تحولات اقتصادی بعد از سال‌های 2010، خلق اعتبارات بانکی و به‌کارگیری سیاست‌های انبساطی پولی توسط سیاست‌گذاران پولی و مالی آمریکا، منجر به افزایش سطح قیمت‌ها و ایجاد نااطمینانی در اقتصاد جهانی شد و زمینه را برای فعالیت‌های سوداگری فراهم کرد.
این رشد شدید در قیمت هر انس طلا و در کنار آن، افزایش ناگهانی قیمت دلار در بازار داخلی، باعث افزایش شدید قیمت سکه در ایران نیز شد.
البته علت کاهش قیمت‌ فلزات گران‌بها در ایران، علاوه بر ریشه‌های خارجی، ریشه‌ی داخلی نیز دارد؛ زیرا بهبود شرایط اقتصادی و رونق بیشتر بازارهای تولیدی، جایگاه بازار فلزات قیمتی را کساد می‌کند و دارندگان این گونه فلزات گران‌بها، برای خارج کردن اموالشان از این بازار، به صورت گسترده به سمت فروش می‌روند.
بنابراین انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران و انتظارات مربوط به بهبود شرایط اقتصادی، در کنار کاهش قیمت جهانی طلا، در کاهش قیمت فلزات گران‌بها بی‌تأثیر نبوده و حتی باعث افزایش ارزش پول ملی نیز شده است.(1391طیب نیا).
3-2-19-بحران بدهی دولت آمریکا و کشورهای منطقه‌ی یورو و ژاپن  افزایش بدهی دولت آمریکا و گذشتن از مرز شانزده تریلیون دلار و نگرانی‌هایی که نسبت به کاهش ارزش دلار در دنیا به وجود آمد، در کنار بحران بدهی اروپا (به خصوص کشورهای منطقه‌ی یورو) که با گزارش‌های رتبه‌های اعتباری منفی در یونان و اسپانیا و افزایش نگرانی‌ها در مورد عمق مشکلات بدهی‌ها در منطقه‌ی یورو، باعث افزایش مداوم تقاضای فلزات گران‌بها و طلا گردید و باعث شد که بازار فلزات گران‌بها به مکانی امن برای دارایی‌های سرمایه‌گذاران تبدیل شود و قیمت جهانی فلزات گران‌بها افزایش یابد. افزایش نگرانی‌های بین‌المللی نسبت به بدهی‌های آمریکا، به عنوان کشوری که دارای بزرگ-ترین اقتصاد در دنیاست که تولید ناخالص داخلی نزدیک به پانزده تریلیون دلار دارد، باعث کاهش ارزش دلار و افزایش تقاضای جهانی نسبت به خرید طلا می‌شود
( Ahrans 2010).
3-2-20-ورود بانک مرکزی کشورها به بازار طلا  در دوره‌ای که نگرانی‌های بین‌المللی در مورد وضعیت بد اقتصادی در جهان، افزایش بدهی دولت‌ها و نااطمینانی حاصل‌شده از تورم، افزایش می‌یابد، بانک‌های مرکزی به خریداران طلا تبدیل شده‌اند. شورای جهانی طلا (WGC) در گزارش سال 2011 خود اعلام کرده است که بانک مرکزی کشورهای مختلف جهان در پنج‌ماهه‌ی نخست سال 2011، معادل 155 تن طلا، به ارزش 18/8 میلیارد دلار، خریداری کرده‌اند که این رقم از کل طلای خریداری‌شده در سال 2010 بیشتر بوده است.
مؤسسه‌ی اچ‌اس‌بی‌سی بر این باور است که ورود بانک‌های مرکزی جهان به بازار طلا، عامل مهمی در افزایش قیمت جهانی این فلز گران‌بها بوده است.
انتشار گزارش‌های فدرال‌رزرو در مورد بهبود شاخص‌های اقتصادی در آمریکا، عرضه‌ی اوراق مشارکت در بانک‌ها و مؤسسات مالی سرمایه‌گذاری در عرصه‌ی بین‌المللی و گزارش بهبود شرایط اشتغال در آمریکا و کاهش تقاضای واردات طلا به وسیله‌ی هند و چین، از جمله عوامل اصلی کاهش ارزش جهانی طلا به حساب می‌آید.(ایروانی 1391).
3-2- 21-کاهش نرخ بهره بانکي با کاهش نرخ بهره در کشورهاي غربي و… افراد ديگر تمايلي به سپرده گذاري سرمايه‌‌‌های خود ندارند. بنابراين با کاهش تمايل به نگهداري دلار از آنجا که طلا از ويژگي ثبات ارزش حتي در شرايط جنگ، بحران و تنش‌هاي بين‌المللي برخوردار است، افراد تمايل به خريد آن پيدا مي‌کنند که خود باعث افزايش قيمت طلا مي‌گردد.
(Hilmi Kal ,Arslaner 2013)
3-2-22- صندوق بين‌المللي پول و فروش طلا تفاوت ميان عرضه طلا از معدن و تقاضا در بازار را معمولا تقاضاي سرمايه‌ گذاري يا شکاف طلايي مي‌نامند. دولت امريکا در سال 1999 ميلادي دولت‌هاي 26 کشور جهان (به غير از چين، روسيه ) را متقاعد کرد که متعهد به فروش طلا از ناحيه ذخاير خود شوند تا اين شکاف پر شود که فروش طلا از طريق صندوق بين‌المللي پول هماهنگ مي‌شد و قيمت طلا را پايين نگه مي‌داشت.تاثيرات قيمت طلا در صندق بين المللي پول اکنون سال هاست که معاملات اين فلز زرين به بورس‌‌های بين المللي کشيده است و در اين بورس ها روزانه دادو ستدهاي متعددي روي آن انجام مي شود. براي مثال مي توان به بورس‌‌های نيويورک، زوريخ، لندن و…. اشاره کرد که لحظه به لحظه قيمت طلا پيگيري مي شود و در نوبت‌‌های مختلف از جمله هنگام گشايش بورس و يا بسته شدن آن قيمت ها اعلام مي شود تا متقاضيان،بورس بازان و علاقه مندان از بهاي واقعي اين فلز قيمتي آگاهي يابند. قراردادهاي سلف خريد و فروش طلا از ابزارهاي معاملاتي با ارزش هستند که توليد کنندگان تجاري و مصرف کنندگان طلا از آنها استفاده مي کنند. مروري به گذشته نشان مي دهد که اولين بار در سال 1945 ميلادي (‌خاتمه جنگ جهاني دوم) خطوط اصلي نظام جديد پولي بين‌المللي در کنفرانسي به نام “برتن وودز “شکل گرفت که نقش اصلي را به طلا و دلار آمريکا داد و قيمت 35 دلار امريکا براي هر اونس طلا تثبيت شد. همچنين صندوق بين‌المللي پول و بانک جهاني به منظور نظارت بر نظام جديد پولي شکل گرفتند.
 در همين راستا قيمت طلا و کليه ارزها ثابت شد. به طوري که هيچ کشوري مجاز نبود بدون مجوز صندوق بين‌المللي پول (آي ام اف ) ارزش پول ملي خود را نسبت به طلا به طور قابل توجهي تغيير دهد و صندوق يادشده اين مجوز را فقط در شرايط اضطراري صادر مي‌کرد.
قيمت طلا از سال 1945 تا 1970 ميلادي يعني به مدت ربع قرن در حد 35 دلار در هر اونس ثابت بود.
 اما در زمان رياست جمهوري ريچارد نيکسون (1969-1974 ) دولت امريکا به طور يک جانبه و بدون رعايت اساسنامه صندوق بين‌المللي پول که آن کشور را ملزم مي‌کرد تا رابطه ثابت بين قيمت طلا و دلار را حفظ و از آن حمايت کند، اين رابطه ثابت را قطع کرد.
به عبارت ديگر نسبت ثابت 35 دلار در قبال هر اونس طلا را به سبب مشکلات اقتصادي داخلي از جمله کسري بودجه، کسري بالاي تراز پرداخت ها و…، حفظ نکرد و ارزش طلا و دلار را به دست نوسان‌‌های بازار سپرد و اين پايان نظام مندي بهاي طلا و ارزش دلار بود.
 دلارها بي‌پشتوانه شدند، زيرا بانک مرکزي آمريکا (فدرال رزرو )‌نمي‌توانست در برابر هر 35 دلاري که چاپ مي‌کرد، يک اونس طلا براي پشتوانه نگهداري کند، در حالي که بر اساس مقررات نظام پولي “برتن وودز ” چنين الزامي را بر عهده داشت.
 از زمان فروپاشي نظام پولي قبلي تاکنون، چون ديگر ضوابطي براي رعايت انضباط مالي توسط کشورها از سوي صندوق بين‌المللي پول وجود ندارد،طلا به عنوان پشتوانه پولي ارزهاي جهان ديگر جايگاهي ندارد، همچنين صندوق بين‌المللي پول ديگر کنترلي بر حجم نقدينگي جهان ندارد و آمريکا نيز به دليل کسري تراز پرداخت ها هر ساله حدود هزار ميليارد دلار به حجم نقدينگي اش مي افزايد و در نهايت بازارهاي مالي، پولي، طلا و بازار کالاها بخصوص نفت در معرض بورس بازي‌ها و سفته بازي‌هاي بين‌المللي قرار گرفته و شاهد بحران‌هاي پي در پي در اين بازارها هستيم.
 بديهي است که در اين سال ها نوسان‌‌های بسياري را در بهاي طلا در بازار جهاني شاهد هستيم. به طوري که در دهه 1990 که بانک‌هاي مرکزي تعدادي از کشورهاي جهان به فروش ذخاير طلاي خود دست زدند، سقوط قيمت طلا شدت گرفت. در سال 1999 توافقي بين چند کشور صورت گرفت که بر اساس آن، فروش ذخاير طلا تحت کنترل درآمد و به اين ترتيب بهاي طلا بار ديگر تثبيت شد.
 شايد بتوان گفت که کاهش شديد ارزش دلار و افزايش بهاي طلا در بورس‌‌های بين المللي امروز نشان دهند وضعيت پيچيده اقتصادي در جهان است.(سرافراز وافسر 1386).
3-2-23-تغییر ارزش دلار نسبت به نرخ سایر ارزها(اندیس دلار) با کاهش ارزش دلار نسبت به سایر ارز ها تقاضا برای خرید طلا افزایش یافته و قیمت طلا افزایش می‌یابد.(Deepika et al 2012).
3-2-24-اعیاد و مناسبت ها کشورهای مسلمان،هندویا چین که بزرگترین مصرف کننده‌های طلا هستند.در اعیاد ومناسبت ها تقاضا برای خرید طلا افزایش پیدا کرده و قیمت آن افزایش پیدا می‌کند.
3-2-25- رشد نقدینگی نقدینگی یا به عبارت صحیح تر، حجم پول، مجموع پول و شبه‌پول است.
چون میزان کالا و خدمات در جامعه محدود است، پس باید میزان نقدینگی به اندازه‌ای باشد که با کالا و خدمات برابری کند. اگر میزان نقدینگی افزایش یابد، کالا و خدمات در جامعه کم شده و قیمت‌ها افزایش می‌یابد.کنترل نقدینگی از مهم‌ترین خواسته‌های کشورها است و سیاست‌های گوناگونی را بدین منظور تدوین می‌کنند. برای نمونه افزایش فناوری و تولید درون‌مرزی، که با گردآوری کالای کافی و بسنده، از تورم جلوگیری می‌کند.رابطه بین پایه پولی، پولقیمت: 10000 تومان

متن کامل پایان نامه ها در سایت sabzfile.com

About: admin