مقاله علمی با منبع : برآورد نیروهای طراحی سگمنت‌های بتنی تونبررسی تحول جایگاه زنان در پژوهش ها و …

Casual young man VR cloud computing. This is entirely 3D generated image,

در سال ۱۳۲۸ با مدرک دکترا ادبیات فارسی از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. با دریافت بورس تحصیلی به دانشگاه استنفورد آمریکا رفت و در آنجا دو سال در رشته زیباشناسی تحصیل کرد. در این مدت دو داستان کوتاه که دانشور به زبان انگلیسی نوشته بود در ایالات متحده چاپ شد.
پس از بازگشتن به ایران، دکتر دانشور در هنرستان هنرهای زیبا به تدریس پرداخت؛ تا اینکه در سال ۱۳۳۸ استاد دانشگاه تهران در رشته باستان شناسی و تاریخ هنر شد و در ۱۳۵۸ از دانشگاه تهران بازنشسته شد.
۴-۲-۳-۶- بانو سیمین لک پور
سیمین لک پور درسال ۱۳۳۲، در تهران متولد شد. وی تحصیلات دبستانی را بین سال های ۱۳۳۸-۱۳۴۴ در دبستان سرخوش تهران گذراند. بین سال های ۱۳۴۰- ۱۳۵۰ در دبیرستان خوارزمی تحصیل کرد و سپس درسال ۱۳۵۱ در رشته باستان شناسی و تاریخ هنر مشغول تحصیل شد. لیسانس باستان شناسی را از گروه باستان شناسی دانشگاه تهران دریافت نمود. ایشان سال ها بعد ادامه تحصیل داده و موفق به اخذ کارشناسی ارشد باستان شناسی از دانشگاه آزاد اسلامی تهران شدند.
بانو لک پور، دوره کارآموزی خود را در کاوش دشت قزوین گذرانده و در تپه زیویه، دشت شوش و دره شهرنیز کاوش های انجام داده اند.
از جمله از اقدامات و فعالیت های ایشان: فعالیت در بخش «تاریخی و لرستان» موزه ایران باستان(۱۳۵۶-۷۶)، گردآورنده «بخش اسلامی» گنجینه مرکزی موزه ایران باستان(۱۳۵۶- ۱۳۵۹)، دبیر شورای پژوهشی موزه ایران باستان(۱۳۷۶)، شرکت در بازگشایی موزه ایران باستان بعد از انقلاب و همکاری در تهیه کاتالوگ، همکاری با دفتر پژوهش های فرهنگی وابسته به مراکز فرهنگی ـ سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تهیه شناسامه کامپیوتری اشیاء فلزی موجود در موزه ها و مجموعه های ایران و جهان.
تصویر۴-۴- آرمان شیشه گر[۴۶]
۳-۲-۳-۷- بانو آرمان شیشه گر
آرمان شیشه گر در سال ۱۳۳۲، در تهران متولد شد. دوره ابتدائی را در مدارس کفایه و آصف بین سال های ۱۳۳۹- ۱۳۴۵ گذراند. مدرک متوسطه را از مدارس آصف و آزرم طی سال های ۱۳۴۵- ۱۳۵۱ در یافت نمود. سپس در مقطع کارشناسی باستان شناسی در گروه باستان شناسی دانشگاه تهران، موفق به اخذ لیسانس (۱۳۵۱- ۱۳۵۵) شد. پس از آن به طور رسمی در سال ۱۳۵۷ در مرکز باستان شناسی ایران استخدام شد. این مرکز در سال ۱۳۶۸، با تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور، به اداره میراث فرهنگی استان تهران تبدیل شد. بانو شیشه گر طی سال های ۷۵- ۱۳۷۳ در مقطع کارشناسی ارشد باستان شناسی مشغول به تحصیل شد و از گروه باستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی تهران به دریافت درجه کارشناسی ارشد نائل آمد. ایشان با محمد رضا ریاضی، مدیر فعلی کتابخانه موزه ملی ایران، ازدواج نموده و دارای دو فرزند می باشند.
ایشان ضمن تحصیل در مقطع کارشناسی، در کاوش تپه سنگ شیر همدان و تپه سگزآباد قزوین شرکت داشتند. سرپرست گمانه زنی در سوهانک رودک در سال ۱۳۷۰ و عضو هیئت در گمانه زنی باستان شناسی در کاخ موزه گلستان در سال ۱۳۶۷ بودند، که این دو هیئت، پس از انقلاب اسلامی نخستین هیات هایی بود که به سرپرستی و عضویت بانوان باستان شناس در داخل و خارج صورت گرفته است. وی همچنین در کاوش های واوان تهران، شوش ـ خوزستان، تپه حصار دامغان، تُل سفیدک حاجی آباد داراب فارس وجازموریان شرکت داشتند.
از جمله از فعالیت ها و اقدامات ایشان:
استخدام رسمی در «مرکز باستان شناسی ایران» که پس از تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور در سال ۱۳۶۸ به مرکز میراث فرهنگی استان تبدیل شد. مأمور خدمت در «بخش تاریخی لرستان» موزه ایران باستان، شاغل در مرکز میراث فرهنگی استان تهران و معاونت پژوهشی، عضو هیئت علمی پژوهشکده باستان شناسی، تهیه شناسنامه برای آثار شیشه ای موزه ابگینه به طور نامتناوب، همکاری با مرکز میراث فرهنگی استان تهران در کارشناسی و تهیه شناسنامه آثار شیشه ای، مسئول ثبت آثار تاریخی ـ فرهنگی در فهرست میراث فرهنگی جهان.
بانو شیشه گر مقالاتی درباره «شیشه و مهره های شیشه ای و سکه»، «آبگینه ها»، «نکاتی آموزشی أر برخورد با شیشه های باستانی»، «شیشه»، «بخور و بخوردان» ومقالاتی دیگری نیز داشته اند.
تصاویر۴-۵- کاوش در جوبجی
Iran-khuz-jubaji.blogfa.com
تصویر۴-۶- زهره رروح فر
www.hhnews.ir
۴-۲-۳-۸- بانو زهره روح فر
زهره روح فر در سال ۱۳۳۲ در تهران متولد شد.پس از گذراندن تحصیلات دبستان و دبیرستان در سال ۱۳۵۲ وارد دانشگاه تهران شد. ایشان در ابتدا به رشته فلسفه علاقه مند بوده اما به تشویق دو نفر از دوستان شان باستان شناسی را انتخاب کردند. پس از دوران دانشجویی و اخذ مدرک فوق لیسانس از دانشگاه تهران، جذب موزه ملی شدند. تخصص ایشان باستان شناسی و هنر دوران اسلامی بخصوص پارچه بافی دوران اسلامی می باشد. ۲۱ سال در «بخش دوران اسلامی» موزه فعالیت داشتند. از زمان افتتاح «گنجینه دوران اسلامی» مسؤولیت این موزه با ایشان بوده و با چنین تجربه ای، یکی از فعالترین مسؤولان موزه به ویژه در بخش اسلامی محسوب می شوند.
بانو روح فر در مرکز آموزشی عالی سوره، دانشگاه آزاد ابهر و مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی، سوابق آموزشی دارند. ایشان همچنین سخنرانی های در رابطه با «کاربرد خط بر پارچه های دوران اسلامی»، «تکنیک زری بافی و ارتباط هنر نقاشی با زری بافی»، «پارچه بافی شهر شوش»، «طراز نشانی از قدرت» و«تاریخچه بافندگی در دوران اسلامی» ایراد کرده اند.
تصویر۴-۷- حمیده چوبک
www.chn.ir
۴-۲-۳-۹- بانو حمیده چوبک
حمیده چوبک در سال ۱۳۳۱ در شهر بوشهر به دنیا آمد.پس از تحصیلات دوره ابتدائی و متوسطه، در رشته باستان شناسی مشغول تحصیل شد. دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد باستان شناسی را در دانشگاه تهران با دفاع از رساله «افکار شناسی سفالینه های اسلامی» به اتمام رساند و همزمان، با موزه ها و مراکز باستان شناسی کشور همکاری نزدیکی را آغاز نمود. سپس دوره دکترا خود را در رشته باستان شناسی گرایش اسلامی از دانشگاه تربیت مدرس اخذ کرد.
سوابق پژوهشی بانو چوبک از سال ۱۳۷۹- ۱۳۶۷
شرکت در کاوش های ری باستان،عضو هیأت، شرکت در کاوش های تپه حصار،عضو هیأت، شرکت در کاوش های قلعه پرتغالی های جزیره هرمز، معاون هیأت،شرکت در کاوش های ربع رشیدی تبریز، معاون هیأت ، شرکت در کاوش های دره شهر ایلام، شرکت در کاوش های تل میل ورامین،عضو هیأت و شرکت در کاوش های چاهان، جازموریان کرمان، سرپرست کاوش. ایشان همچنین عضو هیات علمی پژوهشکده باستان شناسی، کارشناس باستان شناسی مرکز میراث فرهنگی تهران، موزه دار مجموعه کاخ موزه های ایران و موزه آبگینه بوده اند. از دیگر فعالیت های ایشان می توان به تألیفات زیر،«گزینه سفالینه اسلامی پوئینگ»، «مروری بر ویژگی های معماری و شهرسازی شوش در سده های نخستین اسلامی» و سخنرانی های ایشان اشاره کرد.
تصویر۴-۸- چوبک در محوطه باستانی
www.defc.ir
تصویر۴-۹- هایده لاله
Archaeology.ut.ac.ir
 

برای دانلود متن کامل این پایان نامه به سایت  jemo.ir  مراجعه نمایید.